KKTC’de İlk Kök Hücre Ameliyatı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde KKTC’nin ilk kök hücre nakli ameliyatı yapıldı. Ameliyatı yapan Doç. Dr. Ertuğrul Okuyan, ayağı kesilmesi öngörülen bir hastaya kök hücre ameliyatının umut ışığı olduğunu, önümüzdeki dönemde benzer operasyonlarla hem ada geneline hem de Ortadoğu ülkelerine hizmet vermeyi istediklerini belirtti.

YDÜ Hastanesi kardiyologlarından Doç. Dr. Ertuğrul Okuyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kök hücre ameliyatının kalp ve damar hastalığında son yıllarda çok revaçta olan ve üzerinde araştırmalar yapılan bir alan olduğunu belirterek, tedavinin birçok hasta için umut ışığı olacağını söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde günümüzde pek çok yöntem uygulandığını ifade eden Okuyan, kalp dokusu hasar görmüş ve önemli ölçüde işlevini yitirmiş hastalarda tedavinin sınırlı şekilde uygulanabildiğini anlattı. Okuyan, kök hücre ameliyatında hastanın kendi kemik iliğinden hücre alındığını, damar içerisinde yerleştirilerek tedavinin sağlandığını belirtti.

Yaptıkları kök hücre ameliyatının, diz altından aşağısı tamamen işlevini yitirmiş ve damarları tıkalı olan bir hastayı tedavi etmeyi amaçladığını belirten Okuyan, “Hastanın bacağı artık diğer tedavi yöntemlerine yanıt veremez durumdaydı. Ayağın kesilmesi öngörülüyordu. Bu hastanın kemik iliğinden alıp bacağının farklı bölgelerine uyguladık. Kök hücre ameliyatı sayesinde, ayağı kesilmesi beklenen bir hastaya umut ışığı olduk. Şu an elde edilen sonuçlar çok güzel ancak kesin bir şey dememiz için 6 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Okuyan, kök hücre tedavisinin ayak ve damar tıkanıklığı olan hastalara da uygulanabildiğini belirterek, yöntemin, ameliyat şansı olmayan, ayağı kesilmesi kaçınılmaz olan hastalarda, yeni damar oluşumunu sağlamak amacıyla kullanıldığını söyledi. Okuyan, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu hastalarımız, sorunlu bölgeleri için yapabilecek bir şey olmayan hastalarımız. Kök hücre tedavisini, daha önce ilaç tedavisi uygulanmış, bacak damarlarına stent ile müdahale şansı kalmamış hastalara da uygulayabiliyoruz. Üniversite olarak, KKTC’de kök hücre ameliyatını ilk kez gerçekleştirmek gurur verici. Önümüzdeki dönemde hem ada geneline hem de Orta doğu ülkelerine hizmet vermeyi istiyoruz.”

2020 - Biotrend . Her hakkı saklıdır. Uygulama :Zepp Digital